پنجشنبه بازار میناب؛ موزه‌ای از فرهنگ و هنر هرمزگان+عکس

پنجشنبه بازار میناب؛ موزه‌ای از فرهنگ و هنر هرمزگان+عکس
پنجشنبه بازار میناب از دیرباز مکانی برای عرضه صنایع دستی و هنرمردم این خطه هرمزگان بویژه زنان هنرمند بوده است. …
به گزارش میناب جنوب،پنجشنبه بازار یکی از مکان های عرضه ذوق و استعداد هرمزگانی ها در قالب صنایع دستی به گردشگران و علاقه مندان در قلب شهر میناب یکی از کهن ترین بازارهای تاریخی مردمان خونگرم دیار آفتاب است که در شرق هرمزگان واقع در ۹۰ کیلومتری مرکز استان هرمزگان قرار دارد.
در این بازار سنتی که به ‌عنوان موزه‌ای از فرهنگ و هنر هرمزگانی ها شهرت گرفته با قدمت تاریخی و کهن خود می تواند رنگ و هنر الهام گرفته از فرهنگ و نوع زندگی مردم این خطه را در معرض میهمانان و گردشگران رخ نمایی کند.
پنجشنبه بازار میناب که در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده، محل عرضه صنایع دستی و تولیدات سنتی و خانگی بوده و انواع حصیر بافی، ظروف حصیری ،سفال، لوازم دوخت لباس، برقع، ماهی و انواع مواد غذایی است.
انواع صنایع دستی با طرحی از نقش و نگارهای طبیعت امواج زیبای دریا و شاخ و برگ درختان در تار و پود صنایع دستی خلق شده از هنر دست بومی های شهرستان میناب زبانزد خاص و عام بوده است به طوری که ۹۰ در صد از صنایع دستی استان هرمزگان از قلب شهرستان میناب تولید و به دنیا عرضه می شود.
از محصولات حصیری این شهرستان می توان به سجاده حصیری، بادبزن، سبد نگهداری لباس، نوعی زیرانداز به نام “تک” ، درپوش کوزه، گلدان حصیری، ظرف میوه، ظرف نگهداری نان نام برد که مواد اولیه حصیر بافی به عنوان رایج ترین و معمول ترین صنعت دستی از برگ درخت خرما تامین می شود.
این بازار هر سال به عنوان یکی از مقاصد گردشگری پذیرای مسافران وگردشگران نوروزی علاقمند به بازدید از سبک بازار، صنایع دستی و همچنین تهیه سوغات است که بیش از ۶۴ هزار در زمینه صنایع دستی هرمزگان فعال اند که بانوان جمع کثیری را ازین تعداد را به خود اختصاص داده اند.
این شهر با داشتن جاذبه های گردشگری ، تاریخی و به ویژه نوع پوشش زنان و مردانش همه ساله میزبان گرداشگران مشتاق به ویژه در فصل بهار و تعطیلات نوروزی از اقصی نقاط کشور است.

نگارنده: زاهدی

www.minabjonoub.ir

بازدیدها: 63

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا