شهر اشکانی در دشت میناب هرمزگان کشف شد

گروهی از باستان شناسان ایران و انگلیس که مشغول مطالعه برخی محوطه های باستانی در دشت میناب بودند متوجه شهری به جای‌مانده از دوره اشکانی شدند. 

باستان‌شناسان ایرانی و انگلیسی، در بررسی‌های خود در دشت میناب هرمزگان، یک شهر اشکانی کشف کردند. این شهر تا‌کنون از دید باستان‌شناسان دور مانده بود. 

    «علیرضا خسرو‌زاده» سرپرست ایرانی تیم مشترک باستان‌شناسان ایران و انگلیس گفت: «در بررسی‌هایی که روی دشت میناب انجام دادیم، به محوطه‌ای بسیار بزرگ و وسیع برخورد کردیم که شهری متعلق به دوره اشکانی است.» 

    وی با اشاره به اینکه این محوطه تا‌کنون از دید باستان‌شناسانی که در این منطقه کار کرده بودند دور مانده بود،گفت: « هیات باستان‌شناسی ایران و انگلیس که قصد داشتند محوطه‌های باستانی در دشت میناب را که قبلا شناسایی شده بود، بازنگری کنند که تصادفا به این محوطه اشکانی برخورد کردند. 

    به همین دلیل تا‌کنون هیچ گونه کار کاوش و حفاری روی این محوطه انجام نشده و باید مقدمات لازم را برای تعیین حریم و کاوش و حفاری این محوطه انجام داد.» 

    در حال حاضر باستان‌شناسان مشغول مطالعه و بررسی‌های سطحی روی این شهر اشکانی هستند. به گفته خسرو‌زاده برنامه کاوش و پژوهش روی این محوطه باستانی به زودی به پژوهشکده باستان شناسی کشور ارایه می‌شود. 

    در دهه‌های گذشته «ویلیامسون» باستان‌شناس انگلیسی نیز در جنوب ایران روی محوطه های پیش از تاریخی دشت میناب عملیات بررسی و شناسایی انجام داده بود. او در کتاب های خود به محوطه‌های باستانی دشت میناب اشاره کرده است و نتایج حاصل از شناسایی آنها را مورد بررسی قرار داد. 

    در دور جدید کاوش و بررسی در دشت میناب دو تن از باستان‌شناسان انگلیسی از دانشگاه «دورهام» به دنبال بررسی اطلاعات داده شده در کتاب های «ویلیامسون» بودند. تیم باستان‌شناسی ایران و انگلیسی کار خود را از 17 فرودین ماه سال جاری آغاز کرده و با پایان فروردین ماه، به کار خود پایان دادند. 

    سال گذشته هم باستان‌شناسان ایران در آخرین کاوش‌های خود در دشت میناب قدمت این دشت را به صد هزار سال تخمین زدند، که نشان می‌دهد این محوطه از دوران پیش از تاریخ و تا دوران اسلامی آثاری را در خود جای داده است. 

    دشت میناب یکی از بزرگترین دشت‌های استان هرمزگان است که محوطه باستانی بسیار زیادی را در خود جای داده است. این محوطه بیش از صد هزار سال عمر دارد و انسان‌ها در دوره‌های باستانی و تاریخی متعددی روی این دشت زندگی کرده‌اند. قرار است گروه باستان‌شناس انگلیسی سال آینده نیز برای ادامه مطالعات مشترک به ایران سفر کنن

برگرفته شده از وبسایت جوان مینابی javaneminabi.ir

Views: 286

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا